The King’s School Harpenden, Hertfordshire - The Team

SENIOR MANAGEMENT TEAM

ADMINISTRATIVE STAFF

  • PA TO PRINCIPAL/REGISTRAR - Mrs Karen Hylton (NVQ(BusAdmin) (Email: principal.pa@thekingsschool.com)
  • SCHOOL ADMINISTRATOR - Mrs Lynette Hughes (N/Dip Food Syst, Hotel)
  • RECEPTIONIST - Mrs Janene Ball (Dip Draughting)
  • COMPLIANCE OFFICER - Mrs Emma Ojehomon (LLB, LLM, PTLLS)
  • IT TECHNICIAN - Miss Tianna Trotman (BA(Hons)-Marketing)
  • CARETAKER - Mr Matthew Chandler (BA(Hons)

DESIGNATED SAFEGUARDING LEADS

  • THE KING'S SCHOOL DSL - Mrs Heather Lees
  • THE KING'S SCHOOL DSL DEPUTY - Mr Andy Reeves
  • HIGHFIELD PRESCHOOL DSL - Mrs Sandra Case

SECONDARY TEACHING STAFF

  • ART (KS3) - Mrs Angela Crook (NNEB)
  • ART (GCSE) - Mrs Rachele Impson Davey (BA(Hons))
  • COOKERY (KS3 & GCSE FOOD P&N) - Mrs Jackie Farahat
  • ENGLISH LANGUAGE (KS3 & GCSE) - Mr Steve Hawkins (BA(SpHons))
  • ENGLISH LITERATURE (YEAR 9 & GCSE) - Mrs Fiona Williams (BA(Hons), PGCE)
  • FRENCH (KS3 & GCSE) - Mrs Heather Lees (MA, BA(Hons))
  • GEOGRAPHY (KS3 & GCSE) - Mrs Sally Hart (MA (Edu), PGCE, BA(Hons))
  • GERMAN (KS3 & GCSE) - Mrs Ulrike Glunk-Peeters (BA)
  • HISTORY (KS3 & GCSE) - Mrs Fiona Williams (BA(Hons), PGCE)
  • MATHS (KS3 & GCSE) - Mrs Gaynor Barker (BSc(Hons), CertEd, QTS)
  • MATHS (GCSE) - Mr Andrew Reeves (BSc(Hons), PGCE)
  • MUSIC (KS3 & GCSE) - Mrs Rebecca McEachran (BMus(Hons), PGCE, Dip.ABRSM) (Maternity Cover - Mr Stephen Butler (BA(Hons)-Music, PGCE))
  • PHYSICAL EDUCATION (KS3) - Mr Matthew Case (BA(Hons))
  • PHYSICAL EDUCATION (KS3 & GCSE) - Mrs Brenda Matthews (BEd(Hons)
  • PHYSICAL EDUCATION (KS4) - Mrs Anita Norling (BA(Hons), QTS)
  • Head of PHYSICAL EDUCATION (KS3 & GCSE) - Mr Andrew Reeves (BSc(Hons) PGCE)
  • RELIGIOUS STUDIES (Year 7) - Mr Clive Case (BA, HDE(South Africa))
  • RELIGIOUS STUDIES (YEARS 8, 9 & GCSE) - Mr Steve Hawkins (BA(SpHons))
  • SCIENCE (KS3 & GCSE BIOLOGY) - Mrs Brenda Matthews (BEd(Hons))
  • SCIENCE (KS3 & GCSE CHEMISTRY & PHYSICS) - Mr Malcolm Skipper (BSc(Hons))

SECONDARY SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS DEPARTMENT

  • SENCO - Mrs Lynne James
  • LEARNING SUPPORT - Mrs Jane Judson (BA(Hons), PGCE)
  • LEARNING SUPPORT - Mrs Marilyn Pain (BA, HDE, FDE)

PRIMARY TEACHING STAFF

  • YEAR 0 (TEACHER) - Miss Martha Cracknell (BMus, EYFS Level 3)
  • YEAR 0 (ART TEACHER) - Mrs Angela Crook (NNEB)
  • YEAR 1 - Mrs Mandy Ma (MA, B(Ed), B(FA))
  • YEAR 2 - Mrs Lynn Norris (BA(Hons))
  • YEAR 3 - Mrs Claudia Archampong (MA PrimEd, BSc, PGCE)
  • YEAR 4 - Mrs Jaci Swain (BEdHons)) and Mrs Wendy Adams (BSc(Hons), PGCE)
  • YEAR 5 - Mrs Colleen Edmonds (BEd) (Maternity Cover - Mr Uchendu Izuogu (BA(Ed), QTS))
  • YEAR 6 - Mrs Catherine D'Sylva (BSc)
  • PRIMARY COOKERY TEACHER - Mrs Jackie Farahat
  • PRIMARY MUSIC TEACHER - Mrs Katina Williams (BEd(Hons))
  • PRIMARY PE TEACHER - Mr Matthew Case (BA(Hons))
  • PRIMARY ASSISTANT TEACHER - Mrs Wendy Adams (BSc(Hons), PGCE)
  • PRIMARY SCHOOL ASSISTANT - Mrs Joanne Bowyer (RSA Higher Dip)
  • PRIMARY SCHOOL ASSISTANT - Mrs Sabrina Johnson (Child Care Level 3)
  • PRIMARY SCHOOL ASSISTANT - Mrs Rachel Morris (B(Ed)(Hons))
  • PRIMARY SCHOOL ASSISTANT - Mrs Sarah Withers (BEd(Hons))

HIGHFIELD PRESCHOOL

  • MANAGER, EYFS PRACTITIONER - Mrs Sandra Case (BMus(Ed), EYPS)
  • GROUP LEADERS:
    • Mrs Alison Cracknell (NVQ3 EYFS, ARCM Teacher)
    • Mrs Minodora Fiicanu (BA Econ)
    • Mrs Nicola Zapico (BA(Hons), BTEC Nat.Dip, NVQ3 EYFS)
  • EYFS CLASSROOM ASSISTANTS:
    • Miss Casey Ball (BA(Hons) Early Childhood Studies)
    • Mrs Debbie Clark (SENCO) (NVQ2 Child Care)
    • Mrs Lara Ejiwunmi (Dip Clinical Pharmacy)
    • Mrs Sarah Green (BA Psych & Politics)
    • Mrs Sulene Sypkens